Kokosový olej je pro svoje vlastnosti stále častěji vyhledávanou surovinou, proto není divu, že se jejich nabídka stále více rozšiřuje. Stejně tak se ale rozšiřuje i kvalita a cena mezi jednotlivými druhy. Přečtěte si, jak se správně orientovat a nenechat se napálit!
Existují dva základní druhy kokosového oleje, proto buďte velmi opatrní! Jsou určeny buď pro péči o pleť a vlasy nebo na konzumaci.
1. Panenský kokosový olej se vyrábí za tepla i za studena a je vždy vhodný ke kosmetickým účelům. Je poměrně drahý, takže k jídlu se používá méně, ale mnoho lidí si i přes vyšší cenovou relaci vaření bez něho neumí představit.
2. Rafinovaný kokosový olej je výrazně levnější a správně by měl být označován zkratkou RBD. R-Rafinated, B- Bleach, D- Deodorizet, tedy rafinovaný, bělený a zbavený aroma.
RBD olej se vyrábí ze zbytků kokosu po jiných produktech a výsledkem je čistý tuk bez barvy a zápachu vhodný maximálně na smažení nebo do studené kuchyně. Mnoho obchodníků vydává tento RBD olej bez kokosového aroma za běžný panenský kokosový olej. Takový olej se obyčejně prodává kyblících a různých větších baleních a jeho charakteristickou vlastností je extrémně nízká cena a nápis, že je bez vůně. Jak je to možné, že je o tolik levnější než panenský kokosový olej? Separuje se totiž mnohem efektivněji rafinací a jeho cena je v řádech asi 4x levnější, protože se při jeho produkci zpracovávají zbytky kokosu z předchozí výroby.
Panenský kokosový olej se vyrábí přírodními způsoby bez použití chemikálií. Výborně se hodí jak na vaření, tak ke kosmetickým účelům. Jeho unikátnost spočívá v obsahu přibližně 86 % nasycených tuků, které se v těle zpracovávají přímo na energii a nikoliv do tukových zásob. Kromě toho je v něm i nezanedbatelné množství kyseliny laurové, která se používá k léčbě virových infekcí včetně chřipky, nachlazení, oparů, bronchitidy, kapavky, kvasinkových infekcí, chlamydie, střevních infekcí a pásového oparu.