jak-se-nenechat-napalit-pri-koupi-kokosoveho-oleje-1

kokosový olej

Jak se nenechat napálit při koupi kokosového oleje?

27. 10. 2016  

Kokosový olej je pro svoje vlastnosti stále častěji vyhledávanou surovinou, proto není divu, že se jejich nabídka stále více rozšiřuje. Stejně tak se ale rozšiřuje i kvalita a cena mezi jednotlivými druhy. Přečtěte si, jak se správně orientovat a nenechat se napálit!

Existují dva základní druhy kokosového oleje, proto buďte velmi opatrní! Jsou určeny buď pro péči o pleť a vlasy nebo na konzumaci.

1. Panenský kokosový olej se vyrábí za tepla i za studena a je vždy vhodný ke kosmetickým účelům. Je poměrně drahý, takže k jídlu se používá méně, ale mnoho lidí si i přes vyšší cenovou relaci vaření bez něho neumí představit.

2. Rafinovaný kokosový olej je výrazně levnější a správně by měl být označován zkratkou RBD. R-Rafinated, B- Bleach, D- Deodorizet, tedy rafinovaný, bělený a zbavený aroma.

RBD olej se vyrábí ze zbytků kokosu po jiných produktech a výsledkem je čistý tuk bez barvy a zápachu vhodný maximálně na smažení nebo do studené kuchyně. Mnoho obchodníků vydává tento RBD olej bez kokosového aroma za běžný panenský kokosový olej. Takový olej se obyčejně prodává kyblících a různých větších baleních a jeho charakteristickou vlastností je extrémně nízká cena a nápis, že je bez vůně. Jak je to možné, že je o tolik levnější než panenský kokosový olej? Separuje se totiž mnohem efektivněji rafinací a jeho cena je v řádech asi 4x levnější, protože se při jeho produkci zpracovávají zbytky kokosu z předchozí výroby.

Panenský kokosový olej se vyrábí přírodními způsoby bez použití chemikálií. Výborně se hodí jak na vaření, tak ke kosmetickým účelům. Jeho unikátnost spočívá v obsahu přibližně 86 % nasycených tuků, které se v těle zpracovávají přímo na energii a nikoliv do tukových zásob. Kromě toho je v něm i nezanedbatelné množství kyseliny laurové, která se používá k léčbě virových infekcí včetně chřipky, nachlazení, oparů, bronchitidy, kapavky, kvasinkových infekcí, chlamydie, střevních infekcí a pásového oparu.